Logo

Damage Assistance Spółka z o.o.
ul. Ludwika Zamenhofa 7/4, 00-165 Warszawa
kom. +48 664 150 196, +48 791 177 614

 
Logo

Błędy medyczne


Błędy medyczne(Nieprawidłowa Opieka Zdrowotna,Zaniedbanie Medyczne).


Na wstępie należy wskazać, iż obecnie wobec braku definicji normatywnej terminu „Błąd Medyczny” W piśmiennictwie możemy się spotkać również z takimi określeniami jak np. błąd w sztuce lekarskiej, błąd lekarski, które sugerują odpowiedzialność lekarza. Analizując rozważania na temat błędu medycznego, należy wskazać, że jego istotą jest działanie (zaniechanie) lekarza, pielęgniarki czy innego personelu medycznego, które pozostaje w sprzeczności z aktualną wiedzą i praktyką medyczną, jak również należytą starannością w związku z udzielaniem pacjentowi świadczenia.

Co istotne, błędy medyczne mogą mieć różne podłoże i dzielą się na kilka rodzajów:

  • diagnostyczny,
  • terapeutyczny (np. niewłaściwe leczenie),
  • techniczny (np. nieprawidłowo wykonana procedura),
  • związany z funkcjonowaniem placówki medycznej.
Rodzaje błędów medycznych

O błędzie diagnostycznym mówimy w przypadku wszelkich niepoprawnych decyzji, podejmowanych przez osobę udzielającą świadczenia w związku z rozpoznaniem choroby. Z tym błędem możemy mieć do czynienia zarówno na etapie rozpoznania choroby, jak i wyboru terapii (jako przykłady warto wskazać postawienie diagnozy bez osobistego zbadania pacjenta, nieprzeprowadzenie wywiadu z badanym czy zaniechanie przeprowadzenia badań laboratoryjnych). Z kolei błąd terapeutyczny dotyczy czynności leczniczych podejmowanych w związku z postawioną diagnozą określającą rodzaj choroby pacjenta. Czynności te dzielimy na dwie grupy:

  • błąd terapeutyczny, który jest skutkiem wadliwego rozpoznania i jest kontynuacją błędu diagnostycznego;
  • błąd, który pojawia się w sytuacji, gdy diagnoza postawiona została poprawnie, ale zastosowano niewłaściwą z punktu widzenia przeprowadzonego rozpoznania metodę oraz nieprawidłowe dalsze postępowanie lecznicze.
Błąd techniczny odnosi się natomiast do niewłaściwego wykonania zabiegu/badania diagnostycznego, ale też niewykonania konkretnych, wymaganych czynności przed zabiegiem (np. nieprzeliczenie chust operacyjnych czy niesprawdzenie stanu aparatury). Na koniec kilka słów o błędzie organizacyjnym związanym z funkcjonowaniem placówki medycznej. Odnosi się on do funkcjonujących w przychodni/szpitalu reguł postępowania przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów. Ten rodzaj błędu dotyczy przebiegu leczenia i polega on na nieprawidłowym funkcjonowaniu np. oddziału szpitala.

Konsekwencją powyższego działania może być konieczności poniesienia przez Lekarza, Szpital bądź Ubezpieczyciela zwrotu kosztów leczenia, renty, zadośćuczynienia i innych roszczeń w zależności od doznanej szkody.

Zadzwoń! Udzielimy informacji na Twoje pytania +48 451 665 505